Szicília geológiai sokszínűségével, a vulkánok működésével, több millió éve betemetett fosszíliákkal, metamorf kőzetekkel, valamint Palermo gazdag épített örökségével is megismerkedhettek a Debreceni Egyetem geográfus, geológus és földrajztanár szakos hallgatói. A Pannónia Ösztöndíjprogram rövidtávú csoportos mobilitása keretében a Természettudományi és Technológiai Kar 15 hallgatója és 2 oktatója látogatott a Palermói Egyetem Earth and Marine Science Tanszékére.
Hírek

Kubinyi Enikő etológus, az ELTE Természettudományi Kar egyetemi tanára tartott előadást a DE TTK Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban című rendezvénysorozata keretében. A neves szakember egyebek mellett az ember-kutya kapcsolat különlegességéről is beszélt a Kölcsey Központban.

Várnagy Katalint választották meg a Magyar Kémikusok Egyesülete új főtitkárának, megbízatása két évre szól. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója a Náray-Szabó István Tudományos Díjat is átvehette a szervezet küldöttközgyűlésén.

A humán- és társadalomtudományok, valamint a gazdaság- és jogtudományok regionális vonatkozású vizsgálatainak eredményeit mutatták be a XII. Interdiszciplinaritás a régiókutatásban: Gazdaság – Társadalom – Menedzsment című nemzetközi tudományos konferencián a Debreceni Egyetemen. A Gazdaságtudományi Kar és a Magyar Nemzeti Bank által közösen szervezett rendezvényen több mint száz előadás hangzott el.

Kik vagyunk, honnan jöttünk? címmel második alkalommal szervezett Archeogenetikai Konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszéke. A tanácskozás keretében több tudomány képviselői, köztük nyelvész, történész, archeogenetikus és még matematikus is ismertette a magyarság eredetével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.

Idén először ítéli oda az Év Egyeteme 2025 díjat nyolc kategóriában a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Az ünnepélyes díjátadó gálát május 29-én, csütörtök este rendezik a Várkert Bazárban, az eseményt az M5 televízió 21 órától közvetíti.

Olyan terápiás lehetőségeket és vegyületeket kutattak a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán, amelyekből idővel például egyes daganatos és immunológiai betegségek, a diabétesz vagy az Alzheimer-kór ellen is alkalmazható új generációs gyógyszerek készülhetnek. A világ élvonalába tartozó eredmények az egyik legrangosabb tudományos folyóiratban jelentek meg.

A tudományos eredmények gyakorlati alkalmazhatóságára, valamint azok szélesebb körű társadalmi és szakmai megismertetésére fektették a fő hangsúlyt az V. Debreceni Alkalmazott Rovartani Konferencián. A Zoo Debrecenben tartott eseményen a rovartani kutatások aktuális, a mezőgazdaság és környezetvédelem szempontjából is releváns kérdéseit járták körül.

A Debreceni Egyetem (DE) újabb két szervezeti egysége, az Informatikai Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet nyerte el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely minősítését. Ezzel 17-ről 19-re emelkedett az intézmény minősített kutatóhelyeinek száma.

Egy másfél éve indult interdiszciplináris kutatási program eredményeinek köszönhetően hamarosan a montreali Concordia Egyetem és a Debreceni Egyetem között létrejött általános együttműködési megállapodás is segíti a Kanadában élő magyarság múltjának kutatását. A partnerség révén további projektek is indulhatnak.