Szakmai tanácskozás keretében ismertették kutatási programjaikat és az ezek során elért eredményeiket a Debreceni Egyetemen futó Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogram nyertesei a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában csütörtökön. A támogatásban részesült díjazottak 14 szekcióban csaknem 150 előadást tartottak.
Hírek
A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatói olyan módon módosították a fogbélből származó őssejteket, hogy azok a megfelelő körülmények között új csontszövet képződését segíthetik elő. Az egyelőre még kísérleti stádiumban lévő eljárás a jövőben új lehetőségeket nyithat a fogászati és traumatológiai beavatkozások során.
Többszörös jubileum jegyében tartotta meg a 10. Durkó Mátyás Emlékkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék június 16-17-én. A száz éve született Durkó Mátyás előtt tisztelgő tanácskozásra az ország egész területéről és a határon túlról is érkeztek előadók, vendégek. A tanszékalapítóról elnevezett emlékérmet T. Molnár Gizella vehette át.
A Debreceni Egyetem az Ulsan College delegációját, valamint Park Chul-mint, a Koreai Köztársaság magyarországi nagykövetét fogadta. A látogatás alkalmával folytatott egyeztetésen szó volt egyebek mellett az Ulsan College, a Debreceni Egyetem és az EcoPro BM együttműködésében megvalósuló, nyár végére tervezett gyakornoki program előkészítéséről.
Tudományos munkájuk támogatásához a Debreceni Egyetem 13 fiatal kutatója nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. Az oklevelet hagyományosan a szeptemberi Bolyai-napon vehetik át a nyertesek.
A régió fejlődését meghatározó folyamatok álltak a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar nemzetközi konferenciájának középpontjában. A XIII. Interdiszciplinaritás a régiókutatásban – Gazdaság – Társadalom – Menedzsment című kétnapos rendezvényen több mint száz kutató mutatta be tudományos eredményeit 17 szekcióban, a humán- és társadalomtudományok, a gazdaság- és jogtudományok területén.
A Debreceni Egyetem a multidiszciplináris szemléletét állítaná a vízmegtartás szolgálatába – hangzott el szerdán az I. Debreceni Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Fórumon. Az egyetem konferenciáján a vízhiány következményeiről, a vízmegtartás kihívásairól és a jó gyakorlatokról tárgyaltak vízgazdálkodási, természetvédelmi, mezőgazdasági és ipari szereplők részvételével. Az Élő Környezetért Felelős Minisztérium államtitkára bemutatta a kormány új környezetvédelmi stratégiáját.
Husi Géza vezeti ezután a Magyar Rektori Konferencia Műszaki Tudományok Bizottságát. A szervezet új vezetőségének választására kiírt titkos szavazás során a Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja nem kapott ellenszavazatot. Az elnöki megbízatás két évre szól.
Fotókiállítással hívja fel a figyelmet a természet szépségeire és sérülékenységére a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Biológiai és Ökológiai Intézet, Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszéke. A világhírű természettudós és -filmes Sir David Attenborough 100. születésnapja előtt tisztelgő tárlat kedden nyílt meg. A tanszék pályázatára beérkezett több mint 600 képből 25 látható a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) közösségi terében, A Szigetben.
Tanúvédelem a 21. században, távtárgyalások a YouTube-on, gyermekjogok és javítóintézeti valóság – egyebek mellett ilyen kutatási témák kerültek napirendre a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a DE Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola közös Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen az ország nyolc jogi doktori iskolájának doktoranduszai és doktorjelöltjei mutatták be eredményeiket.